Πολιτιστικό πρόγραμμα “Ενεργοί ΕΠΑΛίτες…. και τα μυαλά στα κάγκελα”

2017-2018, ΕΠΑΛ Αιγινίου Κιαμηλίδης Ιωάννης, Μπεγγλή Μάλαμα, Καραγεωργίου Ζωή Στάδια δημιουργίας σχολικής εφημερίδας. Από τον σχεδιασμό μέχρι την υλοποίηση. Παιδαγωγικοί στόχοι: Εκπαίδευση στα ΜΜΕ και τη δημοσιογραφία, Διαπολιτισμική συνείδηση, Τεχνολογικός αλφαβητισμός, ανάπτυξη δημιουργικότητας,  δημιουργία θετικών προτύπων, ενδυνάμωση συνεργασίας μαθητών – γονέων – εκπαιδευτικών – σχολείων, δημιουργία θετικών προτύπων και συμπεριφορών, διαθεματική προσέγγιση μέσα από τη…Συνέχεια ανάγνωσης Πολιτιστικό πρόγραμμα “Ενεργοί ΕΠΑΛίτες…. και τα μυαλά στα κάγκελα”

Πολιστιστικό πρόγραμμα “Τι δουλειά κανς; Σκαβς;”

2017-2018, ΕΠΑΛ ΑιγινίουΚαραγεωργίου Ζωή, Μπεγγλή Μάλαμα Θέμα: Χαρισματικοί έλληνες ηθοποιοί και συγγραφείς της Γερμανίας που άφησαν ιστορία. Επιρροές της γερμανικής τέχνης Παιδαγωγικοί στόχοι Εξοικείωση με τις τέχνες, ανάπτυξη δημιουργικότητας,  σεβασμός στη διαφορετικότητα, δημιουργία θετικών προτύπων, ενδυνάμωση συνεργασίας μαθητών – γονέων – εκπαιδευτικών-σχολείων, δημιουργία θετικών προτύπων και συμπεριφορών, διαθεματική προσέγγιση μέσα από τη συνεργασία μαθημάτων και…Συνέχεια ανάγνωσης Πολιστιστικό πρόγραμμα “Τι δουλειά κανς; Σκαβς;”

Βραβείο Βέλτιστου Ψηφιακού Σεναρίου

Σκάκι και Μαθηματικά στην Α’ Δημοτικού – Πλατφόρμα Αίσωπος – 11/2015 Βράβευση στο πλαίσιο της ημερίδας που διοργάνωσε η Ειδική Υπηρεσία Εφαρμογής Εκπαιδευτικών ∆ράσεων (ΕΥΕ Ε∆) του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων (ΥΠ.Π.Ε.Θ.) και  το Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής (Ι.Ε.Π.) στο πλαίσιο της Πράξης «Ανάπτυξη μεθοδολογίας και ψηφιακών διδακτικών σεναρίων για τα γνωστικά αντικείμενα της Πρωτοβάθμιας…Συνέχεια ανάγνωσης Βραβείο Βέλτιστου Ψηφιακού Σεναρίου